|

Rok 2020 – ohlédnutí

V posledních dvou letech jsem vždy, okolo 20. 12., sdílel na svém facebookovém profilu jakési zhodnocení, ohlédnutí za končícím rokem. Letos také bilancuji, ale již mimo facebook. Rozhodl jsem se, že si založím blog. Takový deník, který vlastně nebude deníkem v pravém slova smyslu. Obsah budu přidávat příležitostně, když bude o čem psát, s čím se podělit. A o čem to bude? Bude to především o divadle.

Ale nyní se pojďme podívat na to, jaký byl „můj divadelní rok 2020“.

📉 Počet odehraných představení

Zájezdů bylo, vzhledem k tomu co svět potkalo, o poznání méně než v předchozím roce (2019 – 43 představení). Se svým vlastním divadlem – DIVADLO NA CESTÁCH – jsme v roce 2020 vyjeli pouze 5krát. S libickým VOJANem, jsme odehráli 4 představení. 3 reprízy komedie Slaměný klobouk a premiéru inscenace Vernisáž.

Ke spolupráci mě oslovil Járův poděbradský ochotnický soubor, zda bych mohl zaskočit v inscenaci České nebe. Nechal jsem si narůst knír a dvakrát si zahrál Karla Havlíčka Borovského.

Suma sumárum – rok 2020 = 11 představení.

😍 Premiéry – člověk míní, COVID mění…

Na rok 2020 byly naplánované celkem 3 premiéry. Na 4. dubna – Havlova Vernisáž pod hlavičkou DS VOJAN Libice nad Cidlinou v režii Jaromíra Hrušky. Premiéru jsme byli nuceni přeložit. Vybrali jsme datum 5. září a inscenaci zdárně odpremiérovali. Měl to být „hektický“ podzim. S Vernisáží jsme se přihlásili na několik přehlídek (jednoaktovky SČDO, Kaškova Zbraslav, …) a domluveno bylo i pár zájezdů, ale na nic z toho, bohužel, nedošlo. A tak uvidíme, co nám přinese rok 2021.

Druhou premiérou, která se stihla uskutečnit, byla premiéra nové pohádky DIVADLA NA CESTÁCH – Ani muk.

„Kouzelná pohádka na dobrou noc pro všechny šibaly a šibalky. Malý Honzík ne a ne usnout. Tatínka a maminku čeká nelehký úkol. A tak rychle pro tři kouzelná jablíčka. V každém je ukryta jedna pohádka. Ale pššt! Do hajan a ani muk. Po představení si děti mohou zahrát s loutkami použitými v inscenaci a připravena je i výtvarná dílna.

Poslední premiéra, která byla v letošním roce v plánu, byla premiéra v DS Jiří Poděbrady, kde jsme připravovali černou komedii Hlavně důstojně pod taktovkou Ladislava Langra. Premiéra měla být v pátek 17. dubna, ale díky restrikcím došlo k odložení. Druhý termín byl stanoven na sobotu 14. listopadu, ale ani to nakonec nevyšlo. Pokud to bude možné a vše půjde hladce, premiéra se uskuteční v březnu 2021.

💔 Derniéry…

Po 4 letech od premiéry jsme se v Libici rozhodli ukončit komedii Nevěsta k pohledání. Derniéra byla naplánována na sobotu 19. 12. a ano, tušíte správně – derniéra byla odložena. Na kdy? Kdo ví, zatím bez termínu. Uvidíme.

A pak tu je 🎭 Divadelník…

Huu..kde začít? Ke konci roku 2019 jsem dostal nápad na vytvoření nového portálu, který by pravidelně přinášel rozhovory a články ze světa amatérského divadla. Nápad jsem dal do pomyslného šuplíku s tím, že ho chci jednou určitě zkusit realizovat, ale až přijde ten správný čas. A ten přišel ve chvíli, kdy jsem se s již rozšířenou myšlenkou svěřil Vendule Melíškové z Divadla Máj Praha. Vytvořili jsme tandem, začali debatovat, psát a připravovat. Projekt dostal název Divadelník s podtitulem „Kukátko do světa amatérského divadla“. Dne 17. dubna jsem registroval doménu www.divadelnik.cz a 1. července jsme Divadelníka „ukázali světu“.

Máme za sebou 6 měsíců provozu, přes 70 článků–rozhovorů, ale také tipů na vzdělávací kurzy apod. Rozšířili jsme redakční tým o Jakuba Pilaře z Ochotnického spolku ŽUMPA Nučice. A nyní spřádáme plány pro rok 2021, věřte, že se máte na co těšit.

Pozn.: Divadelník.cz je i na Facebooku. Za „lajk“ budeme moc rádi 🙂

🤝 Divadlo pomáhá…

Tak jsem pojmenoval benefiční akci, kterou jsem realizoval v roce 2018. Letos, na počátku pandemie, se projekt trochu transformoval a začal pomáhat „od nudy“. Nahrál jsem několik audiopohádek s kreativním přesahem pro děti. Jde o 10 audiopohádek, které mají k dnešnímu dni přes 2 500 přehrání. Všechny audiopohádky jsou dostupné – zde – na kanále Youtube.

Závěr ❓

A takový byl „můj divadelní rok 2020“. Zpomalil jsem, musel jsem a jsem za to rád. Načerpal jsem síly a zároveň rozpracoval pár dalších aktivit (projektů), které ležely v šuplíku. Ale o tom více jindy. Mezi svátky vydám článek „Divadelní plány na rok 2021“.

Podobné příspěvky