Ohlédnutí za rokem 2021
|

Rok 2021 – ohlédnutí

„Jedinou bilanci našeho života je součet hodin, po které jsme milovali.“
— Wilhelm Busch, básník a výtvarník, 1832 – 1908


–neprošlo jazykovou korekturou

REVIZE PLÁNŮ NA ROK 2021

O svých plánech na tento rok jsem se rozepsal v článku Divadelní plány na rok 2021.

Co se povedlo…

✅ Nový web Svaz českých divadelních ochotníků

Nový (modernější) web SČDO se podařilo realizovat hned v lednu roku 2021. Web je responzivní. To znamená, že je uživatelsky přívětivý pro návštěvníky z mobilních zařízení. Nová webová prezentace se skrze konkrétní grafické prvky snaží upozorňovat na výhody členství v SČDO, na možnost přímého podílení se na chodu organizace a také se lze snadněji orientovat v oblastech, ve kterých SČDO působí. Jsem rád, že se tento bod povedlo realizovat hned takto zkraje roku.

✅ Nová služba (nejen) pro ochotníky – Divadelní bazar

V článku, ve kterém jsem psal o plánech na rok 2021, jsem ještě tak trochu tajemně popisoval spuštění nové služby pro ochotníky. Šlo o Divadelní bazar. Ten jsem, ve spolupráci s Petrou Tauchmanovou (dnes již Frydrychovou), spustil v březnu 2021. Další bod ze seznamu odškrtnut. První inzeráty se objevovaly vcelku rychle. Naliju si ale číši čistého vína = vcelku rychle taky zájem o bazar opadl. V rozhovoru pro portál Divadelník.cz jsem hezky teoretizoval. Proč by dnes takový on-line bazar měl bez problému fungovat. A pak přišel střet s realitou. Nemám problém přiznat, že jsem se mýlil. Ano, mýlil jsem se. Poslední inzerát byl přidán před skoro čtyřmi měsíci. Divadelní bazar navštívilo v jeho největším peaku (při spuštění) cca 500 lidí. Dnes se jeho návštěvnost pohybuje do 50 lidí měsíčně. Několik propagačních aktivit bylo realizováno průběžně během celého roku, ale soudě dle stále upadající návštěvnosti to nemělo skoro žádný vliv. Dost možná bazar ukončím…

✅ Popel a pálenka – DS VOJAN Libice n. C.

Po několika průtazích, které způsobila pandemie, jsme konečně odpremiérovali novou inscenaci v DS VOJAN Libice nad Cidlinou a to v listopadu tohoto roku (17. 11. 2021). Na premiéru černé komedie Popel a pálenka dorazilo 130 diváků a atmosféra byla famózní. Vzhledem k počtu alternací byla naplánována i premiéra číslo 2 (17. 12. 2021), ale ta se nakonec neuskutečnila vzhledem ke karanténě jedné z aktérek.

Vše o naší nové komedii, o procesu zkoušení atd. se můžete dozvědět z rozhovoru na portálu Divadelník.cz

Co se povedlo napůl…

 🟧 O statečném rytíři – DS KLICPERA SADSKÁ

K partě ze Sadské, pod vedením Jana Pleskače, mě v roce 2019 přivedl kamarád František Černý. Na pár repríz jsem zaskočil v komedii Kachna na pomerančích a pro rok 2021 jsme se dohodli na realizaci nové inscenace v mé režii. Zkoušení pohádky O statečném rytíři se rozeběhlo v červenci s termínem premiéry 4. 12. 2021. Záměr realizovat premiéru v tomto termínu kupodivu nezhatil COVID, ale nefunkční topení v sadském kině, o kterém jsme se dozvěděli na konci října. Vzniklá – skoro čtyřtýdenní –pauza rozhodla o odsunutí premiéry na rok 2022. Od ledna začínáme znovu zkoušet. Předpokládaný termín premiéry je sobota 12. 3. 2022.

Co se nepovedlo…

 ❌ Hlavně důstojně – DS JIŘÍ PODĚBRADY

Pandemie realizaci této inscenace neustále odsouvala. Květen 2021 se nesl ve znamení rozvolňování. Rok a půl trvající covid-pauza mě vedla, tak jako skoro každého (předpokládám), k určitému zamyšlení. Jak doba covidová ovlivnila mé „divadelní“ myšlení? Dost zásadně. Například jsem si uvědomil, že už nechci být – respektive nemůžu být – ve vleku tak častého zkoušení (několika projektů současně), jako v době před covidem. Proč? Během pauzy jsem inicioval vznik několika úplně nových divadelních projektů, kterých jsem se nemohl vzdát a plně se odevzdat jen zkoušení, hraní apod. I s ohledem na další faktory a okolnosti, jsem v květnu učinil několik rozhodnutí a inscenace Hlavně důstojně se mé rozhodnutí také dotklo. – vystoupil jsem z této nedozkoušené komedie, rozhodl jsem se dále nepodílet na organizování festivalu FEMAD, ukončil jsem členství v Divadelním spolku Jiří Poděbrady. Také jsem pozastavil činnost mého vlastního divadla – DIVADLA NA CESTÁCH.

 ❌ Láska mezi nebem a zemí – DS VOJAN DESNÁ MLADÁ HALUZ

Na avizovanou spolupráci s Mladou haluzí zatím nedošlo. Uvidíme, co přinese rok 2022 😊.


Revize plánů je u konce a nyní se pojďme podívat na další události, zajímavosti a čísla za rok 2021.


🎭 Počet odehraných představení

Po velmi „chudém“ roce 2020 (počet odehraných představení 11) se v roce 2021 dostávám na o něco málo lepší číslo. Hrál jsem pouze s libickým Vojanem a to celkem 17 představení. 12 odehraných představení (z celkových 17) patří komedii Slaměný klobouk. Se Slamákem to byl skvělý rok. Došli jsme do Volyně a nakonec i na Jiráskův Hronov. A šlo o můj první Hronov, kdy jsem účinkoval v hlavním programu. Pro náš DS VOJAN to po inscenacích – Blázinec v prvním poschodí, Dva muži v šachu, Měla babka čtyři jabka, Prázdniny snů a Co vyprávěl Sepp Jörgen – byla šestá účast a moc jsme si to všichni užili! Pevně věřím, že i diváci.


⌛ Derniéry…

Již v roce 2020 měla být ukončena komedie Nevěsta k pohledání (DS VOJAN Libice n. C.). Pandemie derniéru odsouvala. Nakonec jsme si ve spolku odsouhlasili, že za derniéru bude prohlášeno poslední odehrané představení 26. 12. 2019 ve Vysokém nad Jizerou. Pokud mě paměť nešálí, tak Nevěsta byla ukončena s 33 reprízami.


📮 Divadlovinky

Každý měsíc tohoto roku jsem vydával ohlédnutí za měsícem uplynulým. Souhrn novinek ze světa amatérského divadla. Krátké zprávy, postřehy, zmínky o nových projektech. Některý měsíc se psal úplně sám, v jiných to bylo dost složité, ale stále mě to baví. Věřím, že je to přínosné i pro čtenáře a hodlám v tom pokračovat i v roce 2022.


🎭 Divadelník.cz – rok 2021 v číslech

Za rok 2021 vzniklo na portálu celkem 94 příspěvků. Příspěvky myslím součet všech rozhovorů, článků, tipů, divadelních desater apod. Realizovali jsme několik soutěží, především o knížky z divadelního prostředí. Web měl přes 10 tisíc návštěv.

Pozn.: Divadelník.cz je i na Facebooku. Za „lajk“ budeme moc rádi 

➡ Stručně

v podcastu Ochotníci na vlnách jsme s Vendulou Melíškovou mluvili o vzniku Divadelník.cz
v listopadu 2021 jsem byl kooptován do výboru Amatérské divadelní asociace
– viděl jsem představení inscenace Sherlock Holmes aneb Zrození zla (SUD Suchdol nad Lužnicí) a souboru děkuji za originální autorský přínos do českého dramatického rybníčku (viděno na FEMADu)
– viděl jsem představení inscenace Deník Leošky Kutheilové (Divadlo Brod, Uherský Brod) a byl jsem zklamán (viděno na FEMADu)

✅ Závěr 

Zazvonil zvonec a ohlédnutí za rokem 2021 je konec. Pro rok 2022 jsem se rozhodl nedávat si žádné konkrétní plány. Budu více žít tím co je tady a teď, věnovat se rozjetým věcem a i přes to, že do roku 2022 vstupuji bez soupisu plánů – věřím, že na jeho konci bude o čem psát.

Podobné příspěvky