Divadelní plány pro rok 2021

Divadelní plány na rok 2021

Jak jsem avizoval ve svém ohlédnutí za rokem 2020 – rozhodl jsem se sepsat plány na rok 2021. Tedy ty divadelní. Netřeba rozvleklého úvodu. Jdu rovnou na to a začnu tím, co si „přenáším“ z roku 2020 – tedy …

Dozkoušení rozkoušeného

🥃 POPEL A PÁLENKA – DS VOJAN LIBICE NAD CIDLINOU

V DS VOJAN Libice nad Cidlinou jsme na podzim 2020 začali zkoušet, pod režijním vedením Jaroslava Vondrušky, titul Popel a pálenka (někdy uváděno pod názvem Paní plukovníková). Tato komedie (černá) vám může být dosti známá, nebo ji máte minimálně v povědomí díky herečkám – Jaroslavě Adamové a Jiřině Bohdalové, které si zahrály titulní roli – paní plukovníkovou. Divadlo na Jezerce má tento titul, s druhou jmenovanou herečkou, stále na repertoáru. U nás v Libici ztvární hlavní roli Helena Vondrušková.

„Černá komedie současného finského autora se odehrává v dnešních Helsinkách v jedné trochu pomatené, i když docela typické rodině. Svérázná vdova se rozhodne, že si urnu s popelem svého zesnulého manžela odnese ze hřbitova domů, což vnukne jejím potomkům nápad, jak se zmocnit ne zrovna malého dědictví. Pokusí se svou matku zbavit svéprávnosti, k čemuž má dopomoci odborný posudek psychiatra.“ – a právě roličku psychiatra si střihnu… s chutí!

Předpokládaná premiéra: 1 ½ roku 2021 v Kulturním domě v Libici nad Cidlinou
Autor: Bengt Ahlfors
Režie: Jaroslav Vondruška
www.vojanlibice.cz | www.facebook.com/vojanlibice

⚱ HLAVNĚ DŮSTOJNĚ – DS JIŘÍ PODĚBRADY

Znáte pořekadlo „Do třetice všeho dobrého“? Tak přesně to by mohl být podtitul projektu, který se rodí pod hlavičkou Divadelního spolku Jiří Poděbrady. A že porod je to těžký… Zkoušet jsme začali v prosinci 2019 s jasně daným termínem premiéry – 17. 4. 2020. Přišel Covid a premiéra se neuskutečnila. Nastala pauza a proces přeplánování. Znovu jsme začali zkoušet 21. 9. 2020 se stanoveným termínem premiéry v pátek 27. 11 2020. A opět to nevyšlo. A tak to v roce 2021 budeme zkoušet napotřetí a snad to již tentokrát vyjde. Termín premiéry komedie Hlavně důstojně – 12. 3. 2021.

„Každý pohřeb je tíživá životní situace. Zpravidla to nebývá sranda k popukání… Černá bláznivá komedie „Hlavně důstojně!“ je volná autorská adaptace několika filmových námětů. Na pohřeb hlavy rodiny se sjíždějí příbuzní i známí a každý s všudypřítomným batohem vlastních problémů a starostí. Důstojný smuteční obřad se tak pomalu mění v nečekanou frašku. Zkrátka ani poslední rozloučení se vždy nemusí nést jen v duchu truchlivých projevů soustrasti. Zejména když se na pohřbu objeví nezvaný potížista…“

Předpokládaná premiéra: 12. 3. 2021 v Divadle Na Kovárně Poděbrady
Autor: Barnet & Kraus
Režie: Ladislav Langr
www.dsj.cz | www.facebook.com/divadelni.spolekjiri

Zkoušení nového

❤️ LÁSKA MEZI NEBEM A ZEMÍ – DS VOJAN DESNÁ MLADÁ HALUZ

Vlaďku Koďouskovou a její partu „Mladá haluz“ z Desné jsem měl již nějaký ten čas takříkajíc na očích, především díky spolupráci s SČDO. Pak, ale přišel březen 2020 kdy jsem, na Krajské postupové přehlídce v Lomnici nad Popelkou, viděl jejich zpracování komedie Natěrač. Inscenace mě velmi oslovila především díky herecké synergii tří hlavních a jediných protagonistů – Lenky Dvořákové – Lukáše Frydrycha – Petry Tauchmanové. Tou dobou jsem stále působil jako dramaturg/produkční Divadla Na Kovárně v Poděbradech a Natěrače z Desné jsem zařadil do programu někdy na říjen či listopad. Na toto podzimní setkání jsem se moc těšil. O to větší překvapení bylo, když se Lukáš, Petra a Vlaďka (spolu s manželem Láďou) objevili v Poděbradech již v září na festivalu FEMAD. Nebudu lhát – s Lukášem a Péťou jsme propili noc, ale především jsme si skvěle popovídali, jak jinak než o divadle. Od FEMADu jsme byli v úzkém kontaktu a i díky tomu spatřily začátkem listopadu světlo světa nové webové stránky spolku z Desné. Na výsledek se můžete podívat zde: www.mladahaluz.cz

Od počátku vnímáme, že jedeme na stejné vlně, opravdu jsme si skvěle sedli, nejen lidsky, ale také ve vnímání divadla. A proč si o divadle jen povídat, když ho můžeme spolu jít i „dělat“! Vybrali jsme komedii Pam Valentine s názvem Láska mezi nebem a zemí.

„Mladí manželé Simon a Flic se stěhují do domu po nedávno zesnulém spisovateli Jacku Cameronovi. Simon, který píše svoji první knihu doufá, že v domě, který je pro ně zajímavý také dostupnou cenou, přebývá i duch slavného spisovatele, což by pro Simona mohlo být i potřebnou inspirací. Ani netuší, jak blízko pravdy je. Jack a Susie dům „obývají“ v nehmotné podobě i nadále. A to je zdrojem mnoha nepředvídaných, občas i humorných situací. Romantická komedie, jejímž hlavním motivem je láska.“

A tak budu v příštím roce dojíždět do Desné/Jablonce nad Nisou :).

Předpokládaná premiéra: až to bude, tak to bude v KD Sklář Desná
Autor: Pam Valentine
Režie: Vlaďka Koďousková
www.mladahaluz.cz | www.facebook.com/mladahaluz

🤺 O STATEČNÉM RYTÍŘI – DS KLICPERA SADSKÁ

K partě ze Sadské, pod vedením Jana Pleskače, mě v roce 2019 přivedl kamarád František Černý. Na pár repríz jsem zaskočil v komedii Kachna na pomerančích. Od té doby jsme v kontaktu. Slovo dalo slovo a pro příští rok jsme se dohodli na režii pohádky. Mé poslední tři režie (pohádky) byly antiiluzivní. Věděl jsem, že se pojetím (režijním, výtvarným) chci vrátit zpět k iluzivnosti a přivést na prkna silný, klasický a především výpravný příběh. Koneckonců na tom panovala shoda s předsedou DS Klicpera Sadská – Honzou Pleskačem.

V dětství mi dost imponovala filmová pohádka O statečném kováři. Film vychází z pohádky Boženy Němcové – Neohrožený Mikeš. Dokonce existuje i stejnojmenná divadelní dramatizace z pera Jindřišky Netrestové. Tato dramatizace byla realizována v roce 2014 mým „mateřským“ spolkem Vojan v Libici nad Cidlinou. Ale v Sadské narážíme na zádrhel. Nedostatek herců pro obsazení rolí. DS Klicpera Sadská v současné době čítá okolo 20 členů, samozřejmě nejen herců. A co teď? Původní pohádku i dramatizaci jsem si pročítal pořád a pořád dokola. S každým čtením jsem odhaloval další a další motivy a motivace postav, které byly více či méně skryté. U toho mě napadaly nové a nové motivace, o které by šly ty stávající rozšířit. A tak jsem si všechny tyto myšlenky a nápady začal rozepisovat na papír, oprostil jsem se od „Neohroženého Mikše“ a začal přemýšlet trochu jinak. Postupně tak začala vznikat pohádka O statečném rytíři. Oproti původní pohádce Boženy Němcové došlo k redukci postav, k protřídění jednotlivých motivů, přidání motivů nových a klíčová je pak především práce s akcentací motivů, která je výrazně odlišná.

„Statečný rytíř Jakub a jeho bratr Štěpán se vydají hledat ztracenou princeznu. Podaří se jim porazit zlou Čarodějnici? A co když se jeden bratr obrátí proti druhému? Zvítězí na samotném konci pravda a láska?“

Předpokládaná premiéra: 4. 12. 2021 v Kino Sadská
Autor: Tomáš Čivrný
Režie: Tomáš Čivrný
www.dsksadska.com | www.facebook.com/dsklicperasadska

Svaz českých divadelních ochotníků

Po správě facebookových stránek Svazu, bych měl v roce 2021 spravovat i webové stránky. Na posledním zasedání předsednictva, konané per-rollam, byl odsouhlasen redesign stávajícího webu. Vznikne tak web nový, vizuálně, ale i strukturálně přehlednější. Nově budeme klást důraz především na jednoduchou a přehlednou prezentaci činnosti za jednotlivé oblasti SČDO, ale samozřejmě půjde i o prezentaci SČDO jako celku. Pevně věřím, že výsledek uvidíte již brzy.

Zatím sledujte alespoň facebookovou stránku Svaz českých divadelních ochotníků.

Nová služba (nejen) pro ochotníky

Po portálu Divadelník.cz mám rozpracovaný další projekt–službu, která by měla být užitečným nástrojem pro všechny ochotníky napříč republikou. Pevně věřím, že připravovanou službu ocení i profesionální divadla. Ba co víc – věřím, že se do služby zapojí a těžit z toho budou obě strany. Zcela otevřeně přiznám, že název projektu (ani jeho internetovou adresu) nyní nechci zveřejňovat protože z názvu by bylo hned jasné, o co jde a to nyní nechci. Proč? Projekt je sice skoro hotový, ale musí dojít k posledním, finálním úpravám a kontrolám. Tak to ještě chvíli musím držet pod pokličkou a jen vnadit.

Pro oficiální spuštění jsem si zatím předběžně stanovil termín na přelomu ledna a února 2021. Brzy se dozvíte více. Ať už zde na blogu, na Divadelníkovi, či na mých sociálních sítích.

Tohle jsou mé klíčové divadelní plány pro rok 2021. Uvidíme, co vše se podaří uvést v život, co zarazí Covid či jiné okolnosti.
Howgh.

Podobné příspěvky